26.09.2013

Міжнародна наукова конференція «Економічний і соціальний розвиток портових міст Північного Причорномор'я»22-26 вересня 2013 року. Співробітники Держархіву Одеської області – заступник директора к.і.н. Лілія Білоусова, головний науковий співробітник Олена Штепко, архівіст 1-ї категорії Світлана Герасимова та провідний спеціаліст Сергій Березін, - взяли участь у роботі Першої міжнародної наукової конференції «Економічний і соціальний розвиток портових міст Північного Причорномор'я (кінець XVIII - початок XX сторіч)», яка відбулася у приміщенні Одеської філії Грецького Фонду Культури у рамках проекту «The Black Sea and its Port-cities».

Організатори заходу: Іонічний Університет (Корфу, Греція; керівник проекту – професор Джеліна Харлафті) та Грецький науково-дослідний фонд (Афіни; керівник – професор Еврідіка Сіфнеу), за підтримки Одеської філії Грецького Фонду Культури (директор – Софроніс Парадісопулос) та Державного архіву Одеської області (керівник робочої групи – заступник директора архіву, к.і.н. Лілія Білоусова). Міжнародна наукова конференція є частиною програми «Тhales», яка фінансується ЄС і Міністерством освіти Греції. В роботі конференції взяли участь науковці з 9 держав: України, Російської Федерації, Молдови, Румунії, Болгарії, Франції, Великої Британії, Сполучених Штатів Америки та Греції.


На конференції були представлені дослідження за темою проекту, метою яких є виявлення, аналіз і синтез економічного і соціального розвитку 20 портів - міст Чорного моря, що сформували єдиний ринок, який став найбільшим регіоном експорту зерна в світі в XIX - поч. XX ст. Концентруючи увагу на Чорноморському регіоні та його портах, учасники конференції розглянули широке коло питань за такими напрямками: проблеми архівних досліджень та бібліографія; історія виникнення та розвитку російських міст-портів; міський ландшафт; суспільство та культура; освіта, благодійність та релігія; економіка та інфраструктура; розвиток торгівлі та діяльність купецтва; транспортна інфраструктура; організація судноплавства; зв’язки з Західною Європою.

Співробітники Державного архіву Одеської області виступили на конференції з доповідями за темами:

- «Одеса періоду кінця XVIII – першої чверті XIX сторіч у малодосліджених документах Державного архіву Одеської області: Проблеми втрачених джерел та відновлення інформації» (к.і.н. Лілія Білоусова);

- «Суспільна та благодійницька діяльність династії Стурдза – Гагаріних в Одесі» (Світлана Герасимова);

- «Острів Зміїний як важливий комунікаційний центр Північно-Західного Причорномор’я наприкінці XVIII – на початку ХХ сторіч» (Олена Штепко);

- «Архівні документи з історії класичної системи організації науки та освіти на півдні Російської імперії в XIX – на початку ХХ сторіч, як джерело для вивчення формування соціальної інфраструктури міст-портів Північного Причорномор’я» (Сергій Березін).

 

Докладніше про хід конференції - у фотозвіті Одеської філії Грецького Фонду Культури

 

Під час роботи конференції науковці відвідали Державний архів Одеської області, де ознайомилися з умовами зберігання документів з історії Північного Причорномор’я, з роботою читального залу, видавничою діяльністю архіву та іншими напрямками та формами використання інформації цих унікальних джерел.

За результатами роботи Міжнародної наукової конференції планується оприлюднення матеріалів на веб-сайті Науково-дослідницького проекту «Порти Чорного Моря» та видання збірки доповідей, зроблених науковцями під час конференції.

  

З інформацією про конференцію можна ознайомитися на веб-сайтах:


Одеської філії Грецького Фонду Культури
Науково-дослідницького проекту "Порти Чорного Моря"