05.06.2018

Участь головного наукового співробітника Олександра Боровського у лекції-екскурсії в Музеї К.Г.Паустовського


5 червня 2018 року головний науковий співробітник Державного архіву Одеської області Олександр Боровський взяв участь у лекції-екскурсії в Меморіальному музеї К.Г.Паустовського для учнів 5-8 класів Одеської приватної загальноосвітньої школи «Вєда», що була організована вчителями школи Павлом Андрійовичем Майбородою та Світланою Вікторівною Патратій.

З основними етапами життєвого шляху і творчості Костянтина Георгійовича Паустовського, а також з експонатами музею школярів познайомила старший науковий співробітник музею Світлана Костянтинівна Кузнєцова. Найбільшу увагу, звичайно, було приділено одеському періоду письменника: його улюбленим місцям, людям, з якими він тут познайомився, пам’яті, що залишив по собі у місті. Окрім автобіографічних спогадів та опублікованих листів Паустовського, в лекції широко використовувалася і інформація з архівних джерел (слід зазначити, що С.К.Кузнєцова є авторкою цілої низки статей, присвячених К.Г.Паустовському та об’єднаних у книзі Кузнецова С.К. Константин Паустовский: преображённые отражения: очерки, статьи, заметки / Светлана Константиновна Кузнецова. – Одесса: Печатный дом, 2012. – 327 с.).


Олександр Боровський розповів школярам про нові документи в фондах Держархіву, що стосуються К.Г.Паустовського, а саме документи з архіву Наукової секції книги Одеського будинку вчених, що є складовою особистого фонду одеського краєзнавця та колекціонера Сергія Зеноновича Лущика (ф. 8098*). Найбільшу увагу серед них привертають протоколи засідань, присвячених пам’яті письменника, на яких виступали з доповідями одесити, що пам’ятали його ще за часів роботи в газеті «Моряк», листувалися з ним, були присутні на похороні в Тарусі, знали через родичів-лікарів про останні години Паустовського в Кремлівській лікарні. На засіданні 10 вересня 1968 року було висунуто пропозицію звернутися до місцевого виконкому з клопотанням щодо перейменування вулиці Чорноморської або найменування однієї з нових вулиць міста на честь Паустовського (чернетка клопотання до виконкому також зберіглася в архіві секції), а керівниця районної бібліотеки (сучасна бібліотека №2 ім. К.Паустовського) Ю.І.Комаровських повідомила присутніх про своє клопотання, щодо присвоєння бібліотеці імені письменника. Ці клопотання було задоволено у 1971 та 1969 роках відповідно.

Цього року виконується 50 років від смерті К.Г.Паустовського, але за цей час одесити не забули письменника, що з такою любов’ю оспівував Одесу в своїх віршах та творах. Напроти: вслід за бібліотекою та вулицею, в місті з’явилися літературне товариство «Світ Паустовського», меморіальна дошка, музей, перший в світі пам’ятник письменнику, а у минулому році і пам’ятна зірка на «Алеї зірок Одеси».

Не зникає інтерес до особистості Паустовського і серед юних та дорослих дослідників, співпраці з якими завжди раді в стінах Держархіву.

 

*Ф. 8098 знаходиться на стадії архівного описування і наразі є недоступним для читачів.