17.02.2016

Терміново. Будівля головного корпусу Державного архіву Одеської області дарується Одеською обласною радою новому власнику


 

UPD: Актуальні посилання на нові публікації у ЗМІ - в інформаційному повідомленні (інформація оновлюється!)

 


17 лютого 2016 року. Терміново. 

16 лютого 2016 року на офіційному веб-порталі Одеської обласної ради оприлюднений проект рішення, що виноситься на розгляд сесії Одеської обласної ради 19 лютого 2016 року, - Про передачу будівлі, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Пушкінська, 20 ріг Жуковського, 18 (будівля Бродської синагоги та огорожа, 1863-1870-і), зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області до Одеської Іудейської Релігійної Громади (ОІРГ) «Хабад-Шомрей Шабос». Проект рішення підготовлено управлінням Одеської обласної ради з майнових відносин та внесено головою Одеської обласної ради А.І.Урбанським 12 лютого 2016 року.


Рішення мотивується необхідністю виконання Указу Президента України Л.Д.Кучми від 21 березня 2002 року № 279/2002 Про невідкладні заходи щодо остаточного подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього Союзу РСР стосовно релігії та відновлення порушених прав церков і релігійних організацій, реагуванням Одеської обласної ради на клопотання Одеської Іудейської Релігійної Громади (ОІРГ) «Хабад-Шомрей Шабос» та висновками постійної комісії Одеської обласної ради з питань управління майном спільної власності територіальних громад області. Основною метою декларується «забезпечення відновлення порушеної справедливості, захисту прав і законних інтересів релігійних організацій».

У зв’язку з цим виникає запитання про долю Державного архіву Одеської області, який перебуває у цьому будинку понад 70 років і зберігає у спеціалізованому 5-поверховому архівосховищі понад півмільйона унікальних справ Національного архівного фонду України. Адже рішення щодо надання Державному архіву Одеської області нового приміщення не приймається Одеською обласною радою з 2003 року, незважаючи на численні клопотання і низку слушних пропозицій від керівництва Державного архіву Одеської області. А коли саме реально почне виконуватися Закон України Про Національний архівний фонд та архівні установи України про зберігання національного культурного надбання? І хто від влади забезпечить захист прав архівістів і користувачів на нормальні умови праці? Архівісти розцінюють проект Вашого рішення як безвідповідальний, некомпетентний і образливий жест по відношенню до працівників державної установи, які, незважаючи на непристойні умови праці та жалюгідну зарплатню, продовжують чесно служити народу України.


Враховуючи зазначене та безперечно підтримуючи прагнення іудейської громади міста Одеси про повернення будівлі колишньої Бродської синагоги, Державний архів Одеської області інформує громадськість, що залишає за собою право на звернення до голови Одеської обласної ради А.І.Урбанського з такими вимогами:

1) зняти з порядку денного Одеської обласної ради внесене рішення, як не доопрацьоване і таке, що не враховує нагальні потреби і проблеми Державного архіву Одеської області;

2) внести на розгляд сесії Одеської обласної ради питання про надання Державному архіву Одеської області нового приміщення, що відповідає міжнародним стандартам архівної справи і має знаходитися не за межами міста Одеси (як то пропонувалося керівництвом Одеської обласної ради раніше – перемістити Державний архів Одеської області у село Олександрівка Комінтернівського району Одеської області), а в зоні адміністративних та культурно-освітніх закладів, з якими Державний архів Одеської області перебуває у постійному зв’язку відповідно до завдань та напрямків роботи.


Копії звернення до голови Одеської обласної ради А.І.Урбанського буде надано на розгляд голови Одеської обласної державної адміністрації М.Н.Саакашвілі та голови Державної архівної служби України Т.І.Баранової.

 

Просимо всіх небайдужих підтримати Державний архів Одеської області та висловити свої думки щодо подальшої долі архіву. 

 

 

 

_