10.09.2016

Международная научная конференция «ДИПЛОМАТИЧЕСКИЕ АРХИВЫ КАК ИСТОРИЧЕСКИЙ ИСТОЧНИК» (Одесса, 8-10 сентября 2016 года) 

Міжнародна наукова конференція

«ДИПЛОМАТИЧНІ АРХІВИ ЯК ІСТОРИЧНЕ ДЖЕРЕЛО»

Одеса, 8-10 вересня 2016 року


 

ПІДСУМКИ КОНФЕРЕНЦІЇ

 

 

10 вересня 2016 року в Одесі завершила свою роботу Міжнародна наукова конференція «Дипломатичні архіви як історичне джерело».

Переглянути: програму конференції (файл у форматі .pdf) та прес-реліз конференції (файл у форматі .pdf)


Ініціатором заходу виступила Дипломатична академія України при Міністерстві Закордонних Справ України (ідея доктора історичних наук Ірини Борисівни Матяш) і Державний архів Одеської області. В організації конференції взяли активну участь Одеський літературний музей, Грецький фонд культури (Одеська філія), Інститут історії України Національної Академії Наук України, Представництво МЗС України в Одеській області.

 

Конференція проходила у Золотій Залі Одеського Літературного музею та Одеській філії Грецького Фонду Культури.

 

 

 

На відкритті виступили з вітанням представники іноземних місій в Одесі, а саме: Генеральний Консул Республіки Греції в Одесі пані Деспіна Кукулопулу, Консул Генерального консульства Румунії в Одесі пані Деніса Габор, Голова представництва Посольства Держави Ізраїль в Одесі, Директор Ізраїльського культурного центру в Одесі, Перший секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні пан Болеслав Ятвецький, Радник Представника МЗС України в Одесі пан Георгій Іванович Закраявський. Також в конференції прийняли участь Генеральний Консул Республіки Білорусь в Одесі пан Валентин Анатолійович Філіпчик, Почесний Консул ЮАР в Одесі пані Лариса Михайлівна Поплавська, Віце-консул Грузії пан Іраклій Абесадзе, Радник Почесного консула Латвійської Республіки пані Вероніка Чобітько, Помічник Поческого консула Республіки Казахстан пані Ганна Бевзенко та ін.

 

 

Конференція за такою актуальною тематикою проведена вперше в Україні, і для Одеси це особлива честь. Цікаві доповіді й наукові дослідження привернули увагу науковців та широкого загалу до ролі дипломатичних установ у розбудові міждержавних стосунків на прикладі використання архівних документів.

На урочистому відкритті демонструвалася відео-презентація «Дипломатична Одеса в архівних документах» (автор-укладач - заступник директора Держархіву, к.і.н. Л.Г.Білоусова), в якій були представлені фотокопії унікальних історичних джерел з фондів Держархіву Одеської області. Переглянути презентацію (файл у форматі .pdf) 

 

 

Цікавою ідеєю архіву було виготовлення плакату, на якому зображені прапори 25 держав, консульства і представництва яких наразі діють в Одесі. Учасники конференції залишили на плакаті свої автографи та побажання, внаслідок чого плакат відразу перетворився на символ конференції, архівний документ та музейний експонат.

 

 

У перший день на презентації нових видань були представлені 7 книг за тематикою конференції, що вийшли друком у 2015-2016 роках, а саме:

Матяш І.Б. Українська консульська служба 1917 – 1923 рр. як державний інститут: становлення, функціонування, персоналії. (Київ, 2016);

Євген Слабченко. Дипломатична історія України /упорядник І.Б. Матяш (Київ, 2016);

Урсу Д.П. Университет длиною в жизнь (Одесса, 2016);

Архів. Історія. Сучасність. Матеріали Другої міжнародної конференції Державного архіву Одеської області (Одеса, 2016);

Велика українська енциклопедія. Слóвник / Кер. авт. колективу д-р іст. наук, проф. Киридон А. М. – К.: Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво», 2015. – 1408 с.;

Австрія й Україна на історичних перехрестях : наук. зб. / упоряд.: проф., д.і.н. І.В. Жалоба, доц., к.і.н. О.Р. Купчик, к.і.н. Л.В. Шпаковськи. - К.: Дипломат. акад. України при МЗС України, 2016. - 316 с. (укр. і нім. мовами);

Пападопулос Василіс. Оля, або дві зими і одна весна. – К.: «Веселка», 2016. - 139 с. (роман грецького письменника і дипломата – Надзвичайного і Повноважного Посла Греції в Україні).

Переглянути прес-реліз презентації нових видань (файл у форматі .pdf)

 

 

Значний інтерес викликала виставка «Дипломатична Одеса в документах Державного архіву Одеської області», на якій були представлені не тільки оригінали документів, а і цікава відеопрезентація. Особливо цінні матеріали з історії дипломатії, консульських установ та про відомих особистостей зберігаються у Фондах Управління Новоросійського і Бессарабського генерал-губернатора (ф. 1), Канцелярія Одеського градоначальника (ф. 2), Управління тимчасового Одеського генерал-губернатора (ф. 5), Новоросійський університет (ф. 45), особові фонди відомих одеситів – Олександра Вікентійовича Шеміота, Олександра Скарлатовича Стурдзи, Бориса Васильовича Едуардса, Генріха Брунса, Олександра Олександровича Борзенка, Сергія Федоровича, Івана Михайловича Дузя, Михайла Дмитровича Дихана, Анатолія Діамидовича Бачинського, Ісака Абовича Боринського.

 

 

В роботі конференції взяли участь 38 доповідачів - науковців, представників іноземних представництв в Одесі - від 8 країн, а саме: Румунії, Греції, Польщі, Білорусі, Литви, Молдови, Ізраїлю, України. Працювали три тематичні секції: «Зарубіжні дипломатичні архіви: напрями діяльності, структура, українські джерела», «Одеса дипломатична в світлі історичних джерел», «Джерела з історії дипломатичної та консульської служби». Доповіді супроводжувалися яскравими відеопрезентаціями. 


 

Хронологічні рамки доповідей охопили період від архівів Давнього Світу до сьогодення. Були висвітлені такі питання, як: документальна спадщина архівів Білорусі, Польщі, Литви, Румунії, України, Австрії, Франції, Італії, Росії, Болгарії, США, Норвегії, діяльність консульств в Одесі і Причорномор’ї, міграційні рухи етнічних груп, історія дипломатії та зовнішньої політики України як невід'ємна складова вітчизняної історії за матеріалами багатотомної "Енциклопедії історії України», діяльність відомих особистостей на дипломатичній галузі, формування архівних фондів українських дипломатів в архіві Дипломатичної академії України та ін.

 

 

Підсумком наукової частини конференції стало проведення загальних зборів учасників з метою створення відкритого наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин та доручити ініціативній групі розроблення відповідних документів для офіційної реєстрації, обговорення основних положень його статуту та пропозицій регулярного проведення такої конференції.

 

 

Культурна програма стала особливою частиною конференції. Екскурсія Яни Кіслової в Саду скульптур Літературного музею доповнила враження гостей від Одеси цікавими історіями про кожну скульптуру та знамениті вулиці Одеси.Змістовну екскурсію вулицями Одеси провів учасник конференції Максим Кашкаєв, який ознайомив з історичними місцями, пов’язаними з діяльністю консульств від 51 країни світу. Візити до «Маєтку Гагаріних - Одеського дипломатичного клубу» та Музею «Філікі Етерія» в історичному будинку Грецького Фонду Культури значно розширили знання про «дипломатичні» та «грецькі» місця Одеси. Нещодавно відкритий Музей «Таємниці підземної Одеси» у катакомбах Молдаванки, настінні малюнки та попурі живої музики одеських пісень у підземеллі стали для учасників конференції дійсним культурним шоком.

 

 

Підсумком конференції стало виїзне засідання учасників під назвою «Багатонаціональна історія Одещини: міграційні процеси минулого і сучасності» (Одеса – Шабо – Білгород-Дністровський). Доктор історичних наук, археолог, спеціаліст з історії козацтва, фортифікацій та краєзнавства Ігор Сапожников представив поліетнічний край навколо Одеси в історії німецьких, грецьких, молдавських, польських, вірменських поселень. Білгород-Дністровська фортеця та музей виноробства «Шабо», курорт Грибівка стали заключними акордами у насиченій роботі конференції. На вдячність за підтримку у проведенні заходу директор Держархіву Володимир Левчук подарував заводу та музею Шабо картину художника Вадима Паламарчука «Знаки» (м. Кишинів, Молдова).

 

 

 

 

Державний архів Одеської області висловлює щиру вдячність нашим друзям і партнерам - Одеському Літературному музею та Грецькому Фонду Культури (Одеська філія) за багаторічну співпрацю і допомогу.

Спонсорську підтримку в проведенні Міжнародної наукової конференції «Дипломатичні архіви як історичне джерело» надали: Почесний Консул Австрійської Республіки в Одесі пан Андрій Олексійович Ставніцер, ТОВ «Бруклін-Київ», ПрАТ «Вікторія», ПАТ «Одескабель», Центр туризму «Фрумушика-Нова».

Окрема подяка засобам масової інформації, що яскраво висвітлювали хід роботи конференції: ТРК «Град», Обласна телерадіокомпанія, «Глас», «Одеса +», «Первый городской», «Юная волна», інтернет-видання, «Рупор Одессы», «Контекст-Причерноморье».

 

Ми Вам дуже вдячні!

 

Інформацію підготували Лілія Білоусова і Олена Мартиненко

13.09.2016

 

 

  

ПОВЕРНУТИСЯ НА ПОЧАТОК СТОРІНКИ