Науково-практичний семінар «Біженці Першої світової та Громадянської війни в Одесі: проблеми, чисельність, національний склад» та виставка архівних документів «Біженці не мають національності»28 листопада 2014 року в приміщенні Державного архіву Одеської області відбувся науково-практичний семінар «Біженці Першої світової та Громадянської війни в Одесі: проблеми, чисельність, національний склад», у рамках якого було відкрито виставку архівних документів «Біженці не мають національності». Заходи були присвячені роковинам з початку Першої світової війни, яка призвела до трагедії сотень тисяч людей, представників різних народів. В цей період Одеса стала своєрідним коридором та місцем тимчасового притулку для біженців з різних куточків Європи і Азії. 

До організаційного комітету увійшли представники Державного архіву Одеської області (головний науковий співробітник С.Є.Березін) та Спілки вірмен України (голова комітету з питань історико-культурної спадщини Д.А.Давтян). У роботі науково-практичного семінару взяли участь історики Одеського національного університету імені І.І.Мечникова, Одеського національного морського університету та співробітники Державного архіву Одеської області. Докладніше - у програмі науково-методичного семінару (файл у форматі .pdf)

На пленарному засіданні були заслухані доповіді «Роль і місце Державного архіву Одеської області у справі збереження історичної пам’яті» (директор Державного архіву Одеської області В.В.Левчук) та «Проблема біженців Першої світової війни в Одесі в  умовах революції 1917 року» (к.і.н., доцент кафедри історії України ОНУ імені І.І.Мечникова Т.С.Вінцковський). 

Під час науково-практичного семінару відбувся круглий стіл, на якому розглядалися доповіді за темами:  «Документи і матеріали з історії біженців (1915-1917): огляд джерел та історіографії» (аспірант кафедри історії України ОНУ імені І.І.Мечникова Є.Ю.Джумига); «Характеристика документів органів контролю за рухом біженців в Одесі (1918-1923)» (голова комітету з питань історико-культурної спадщини Спілки вірмен України Д.А.Давтян); «Міграційні процеси у науковому просторі Одеси в період 1914 – на початку 1920-х рр.» (к.і.н., доцент Одеського національного морського університету В.В.Левченко); «Документи про «переміщення» науково-освітянських установ після початку Першої світової війни» (головний науковий співробітник Державного архіву Одеської області С.Є.Березін); «Використання інформації про біженців з фондів Державного архіву Одеської області у практичній роботі з запитами громадян та  дослідницькій діяльності» (заступник начальника відділу інформації Державного архіву Одеської області С.А.Желясков). 

Під час обговорення доповідей, учасники науково-практичного семінару розглянули низку актуальних питань, присвячених стану державного регулювання питання біженців в ті роки, етнічному складу та категоріям біженців, а також діяльності національних та громадських організацій. 

В рамках науково-практичного семінару відбулося відкриття виставки документальних матеріалів з фондів Державного архіву Одеської області  «Біженці не мають національності». На виставці були представлені унікальні документи, які всебічно висвітлюють проблеми і долю людей, які вимушено опинились на чужині в період Першої світової та Громадянської війни. Серед них простежуються різні категорії людей, які під час та після закінчення війни залишились на одинці зі своїми проблемами. Серед представлених на стендах матеріалів вперше були оприлюднені т.зв. «посвідчення» біженців - документи, власниками яких були албанці, англійці, араби, білоруси, болгари, вірмени, греки, естонці, євреї, італійці, курди, латиші, литовці, мадяри, німці, поляки, росіяни, русини, серби, словаки, турки, французи, чехи, швейцарці та представники багатьох інших національностей. 

При підведенні підсумків роботи, учасниками науково-практичного семінару були схвалені рішення: підготувати тематичну виставку он-лайн на офіційному веб-сайті Державного архіву Одеської області (початок грудня 2014 року); видати друком збірку матеріалів науково-практичного семінару (січень 2015 року); ініціювати проведення науково-практичної конференції (до міжнародного дня біженців, 20 червня 2015 року). 


На заходах, які відбулися 28 листопада 2014 року в приміщенні Державного архіву Одеської області, були присутні представники регіональних засобів масової інформації. Докладніше про хід науково-практичного семінару та відкриття виставки – в спеціальних репортажах журналістів:

- Одеської обласної державної телерадіокомпанії

- Телевізійної компанії «ГРАД»

- Медіагрупи «ГЛАС»

- Інтернет-видання «Рупор Одессы»

 Інформація про заходи - на веб-сайті Спілки вірмен України


 

Інформація на інших веб-ресурсах:

- Періодичне видання Міністерства діаспори Республіки Вірменія

- Загальновірменська інтернет-мережа PanARMENIAN

- Інтернет-видання Aspekty.net