23.12.2015

Нові надходження документів до фондів дорадянського часу Держархіву: Похвальний лист Одеського міського начального училища 1916 року


23 грудня 2015 року Державний архів Одеської області з радістю прийняв на зберігання від одеситки Інни Сиволапенко Похвальний лист Одеського міського начального училища, виданий «за примерное поведение и отличные успехи» Пилипченко Марії 21 квітня 1916 року.

У верхній частині грамоти - сюжет «Святой Благоверный великий князь Александр Невский поражает тевтонов», з лівого боку – імператор Микола ІІ нагороджує солдата орденом «Георгіївський хрест», з правого – зображення сестер милосердя у лазареті (тематичне оформлення грамоти є відображенням історичних подій того періоду, пов’язаних з участю Російської імперії у Першій світовій війні).

Автор оформлення – відомий художник Мстислав Фармаковський (брат видатного історика і археолога, дослідника Ольвії, Бориса Фармаковського; їхній батько – Володимир Фармаковський очолював Дирекцію народних училищ Херсонської губернії в Одесі у 1885-1895 роках; обидві брати навчалися на історико-філологічному факультеті Новоросійського університету).

Похвальний лист був надрукований у хромолітографії Юхима Фесенка в Одесі; типографія розташовувалася за адресою: вулиця Рішельєвська, 47 (цей будинок зберігся до нашого часу - він знаходиться ліворуч від Арабського культурного центру).

 

Державний архів Одеської області висловлює щиру подяку Інні Сиволапенко за увагу до документу і свідоме ставлення до історії. Вчинок Інни заслуговує на повагу і служить прикладом для інших!