24.11.2018

Відрядження начальника відділу науково-довідкового апарату, к.і.н. О.Ю.Штепко в Хмельницький


22-24 листопада 2018 року. Начальник відділу науково-довідкового апарату Державного архіву Одеської області, кандидат історичних науко Олена Штепко взяла участь у меморіальних заходах до 80-ї річниці закінчення Антипольської операції НКВС в Радянській Україні 1937-1938 років в місті Хмельницький та відвідала Державний архів Хмельницької області для обміну досвідом

Організаторами міжнародних заходів в Хмельницькому виступили: директор Державного архіву Хмельницької області , кандидат історичних наук, Володимир Байдич; Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці, Дамян Цярціньскі; голова Інституту Національної Пам’яті – Комісії з розслідування злочинів проти польського народу, доктор Ярослав Шарек; єпископ-ординарій Кам’янець-Подільської дієцезії Римсько-Католицької церкви в Україні, Леон Дубравський.

До програми меморіальних заходів у Хмельницькому увійшли покладання квітів до пам’ятника «Ангел Скорботи» та вшанування хвилиною мовчання пам’яті безвинних жертв репресивної системи тоталітарного комуністичного режиму, літургійним служінням Святої Меси місцевим духівництвом на чолі з єпископом-ординарієм Леоном Дубравським в костелі Св. Анни та освяченням каплиці Пам’яті жертв радянських репресій, спорудженої у 2014-2017 роках у дзвіниці цього храму.

Головною подією стало відкриття Міжнародної виставки архівних документів та Міжнародної науково-практичної конференції у приміщенні Хмельницького університету управління та права.

Джерельним підґрунтям виставки «Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938» / «Наказ № 00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні. 1937-1938» стали документи (у фотокопіях) з фондів Архіву Інституту Національної Пам’яті, Державного архіву Хмельницької області, Державного архіву Вінницької області, Державного архіву Одеської області; при підготовці виставки, також були використані матеріали фондів архівних установ і організацій Республіки Польща і України, фото-інсценізації. Докладніше про проект - в інформаційних повідомленнях на веб-сайті Держархіву: від 15 березня 2017 року, 29 березня 2018 року, 14 червня 2018 року та у випуску №24 спільного телепроекту «Архівна Одіссея» від 24 березня 2017 року). 

На урочистому відкритті Міжнародної виставки архівних документів були присутні перший заступник голови Хмельницької обласної державної адміністрації, Володимир Кальніченко; перший заступник голови Хмельницької обласної ради, Неоніла Андрійчук; радник Президента Республіки Польща, Тадеуш Дашкевич; Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці, Дамян Цярціньскі; Правлячий єпископ Кам’янець-Подільської діє цезії, Леон Дубравський; делегація Інституту Національної Пам’яті на чолі з президентом, доктором Ярославом Шареком, до якої увійшли автори та робоча група виставки - директор Архіву ІНП Мажена Крук, заступники директора Архіву ІНП Маріуш Квасняк і доктор Маріуш Жулавнік, Павел Зєльони (координатор виставки), Адам Хлебович, доктор Дорота Левша; директор, кандидат історичних наук, Володимир Байдич і співробітники Державного архіву Хмельницької області; директор Державного архіву Вінницької області, доктор історичних наук, Юрій Легун; керівництво, викладачі та студенти Хмельницького університету управління та права, Кам’янець-Подільського університету імені Івана Огієнка та інших вищих навчальних закладів; науковці, краєзнавці з Хмельницького, Кам’янець-Подільського, Вінниці, представники громадських організацій та духовенства, журналісти з багатьох засобів масової інформації.

Стенди пересувної виставки на двох мовах – польською та українською, розповідають про історичну ситуацію на радянських територіях, на яких опинились етнічні поляки по завершенню польсько-радянської війни у 1921 році, про механізм репресивної політики комуністичної влади, ініціаторів, організаторів та безпосередніх виконавців злочинів, про біографії репресованих і трагедії їх сімей, відображених на аркушах слідчих справ, про меморіальні місця та пам’ятники жертвам «Польської операції», встановлених в населених пунктах України (перейти до перегляду каталогу виставки – файл у форматі .pdf, 7.5 Мб).

Важливою інформаційною складовою частиною виставки стали «одеські матеріали» - документи з фонду «Архів Управління Служби безпеки України в Одеській області», а саме – слідчих справ мешканок Подільська (тоді – Котовська), Марії Токарської та Казимири Новаковської. Слід зазначити, що на виставці оприлюднено лише маленьку частку матеріалів того страшного часу – так, лише в Державному архіві Одеської області, за проектом вже виявлено понад 200 слідчих справ, що мають відношення до «Польської операції» 1937-1938 років.

Експонування виставки «Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938» / «Наказ № 00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні. 1937-1938» заплановано протягом листопада 2018 – лютого 2019 років у Хмельницькому, Варшаві, Вінниці та Одесі. Виявлені та оцифровані за проектом, матеріали з фондів Державного архіву Одеської області також увійдуть до експозиції нової тематичної виставки он-лайн, розміщення якої на веб-сайті Держархіву заплановано у грудні 2018 року.

Також в рамках заходів, на базі Хмільницького університету управління і права відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Репресивна політика більшовицької влади щодо населення Поділля та Волині в першій половині ХХ століття (до 80-х роковин великого терору – масових репресій 1937-1938 рр.)», на якій було заслухано понад тридцять доповідей провідних дослідників цієї тематики

Крім участі в запланованих організаторами офіційних заходах, Олена Штепко відвідала Державний архів Хмільницької області; під час візиту, заступник директора архіву – начальник відділу забезпечення збереженості документів Олександр Войтович і начальник відділу обліку та науково-довідкового апарату Галина Лях ознайомили одеського архівіста з досвідом діяльності по створенню та використанню науково-довідкового апарату.

Щиро дякуючи організаторам і учасникам заходів за теплий прийом та плідну співпрацю, автор бажає творчої наснаги та подальших успіхів у наукових проектах!